Explore a wide selection of verified used Nissan Altima 2016 for sale in Ras al-Khaimah. Buy and sell used Nissan Altima 2016 in Ras al-Khaimah quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Nissan Altima
Looking for the perfect used Nissan Altima 2016 in Ras al-Khaimah? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Nissan Altima 2016 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Nissan Altima 2016 starting at an average price of 20,500 AED. Each of our Altima 2016 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Altima 2016 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Nissan Altima 2016 for you, across Ras al-Khaimah.
| Price | AED 20,500 - AED 20,500 |
| Body Type | Sedan |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 188 BHP - 248 BHP |
| Torque | 244 Nm - 380 Nm |
| Engine capacity | 2 L - 2.5 L |
| Mileage | 11 Km/L - 13 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 61 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4869 mm - 4989 mm |
| Width | 1830 mm - 1850 mm |
| Height | 1440 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 517 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 8 sec |
| Top Speed | 220 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive |
There are 1 used Nissan Altima 2016 available for sale in Ras al-Khaimah.
The starting price of used Nissan Altima 2016 in Ras al-Khaimah is AED 20,500.