-
$10,900 FeaturedUsed Dodge Challenger 2017Used Dodge Challenger 2017 FeaturedDodge Challenger SXT 3.6L | Monthly 1000/- | 0% DP | Alcantara Seats | Sport Mode | # 54766
Explore a wide selection of verified used Dodge Challenger 2017 for sale in UAE. Buy and sell used Dodge Challenger 2017 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Dodge Challenger
| Dodge Challenger 2017 trims | Price* |
|---|---|
| Challenger SXT 3.6L 2017 | 36,500 |
| Challenger SXT Plus 3.6L 2017 | 42,000 |
| Challenger SRT Hellcat Widebody 6.2L 2017 | 129,000 |
| Challenger R/T Scatpack WideBody 6.2L 2017 | 78,000 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Dodge Challenger 2017 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Dodge Challenger 2017 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Dodge Challenger 2017 starting at an average price of 39,900. Each of our Challenger 2017 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Challenger 2017 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Dodge Challenger 2017 for you, across UAE.
| Price | 39,900 - 39,900 |
| Body Type | Coupe |
| Transmission | Manual & Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 303 BHP - 797 BHP |
| Torque | 363 Nm - 956 Nm |
| Engine capacity | 3.6 L - 6.4 L |
| Mileage | 5 Km/L - 8 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Cylinders | 6 & 8 Cylinders |
| Length | 5016 mm - 5027 mm |
| Width | 1923 mm - 1989 mm |
| Height | 1460 mm - 1465 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 459 L - 468 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 3.6 sec - 6 sec |
| Top Speed | 220 km/h - 280 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
There are 1 used Dodge Challenger 2017 available for sale in UAE.
The starting price of used Dodge Challenger 2017 in UAE is 39,900.