-
-
Warranty
$6,600Used Kia Sportage 2016Used Kia Sportage 2016Kia Sportage EX 2.0L (155 HP) 891-MONTHLY FOR 24 MONTHS | GCC | Camera, GPS l Accident Free-
Warranty
-
Explore a wide selection of verified used Kia Sportage 2016 for sale in UAE. Buy and sell used Kia Sportage 2016 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Kia Sportage
| Kia Sportage 2016 trims | Price* |
|---|---|
| Sportage EX 2.0L (155 HP) 2016 | AED 22,000 |
| *Average starting price | |
Looking for the perfect used Kia Sportage 2016 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Kia Sportage 2016 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Kia Sportage 2016 starting at an average price of 23,999 AED. Each of our Sportage 2016 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Sportage 2016 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Kia Sportage 2016 for you, across UAE.
| Price | AED 23,999 - AED 23,999 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol & Diesel |
| Horsepower | 136 BHP - 197 BHP |
| Torque | 192 Nm - 320 Nm |
| Engine capacity | 1.5 L - 2 L |
| Mileage | 13 Km/L - 17 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 54 L |
| Cylinders | 4 Cylinders |
| Length | 4515 mm - 4660 mm |
| Width | 1865 mm |
| Height | 1650 mm - 1665 mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | 538 L - 591 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 8 sec - 11 sec |
| Top Speed | 181 km/h - 220 km/h |
| Drive type | Front Wheel Drive & All Wheel Drive |
There are 1 used Kia Sportage 2016 available for sale in UAE.
The starting price of used Kia Sportage 2016 in UAE is AED 23,999.