Starting from 330,900
|
TBD
|
350BHP
|
Automatic
|
|
Petrol
|
11Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Mercedes Benz GLC 300 price in UAE starts from 330,900. Prices of Mercedes Benz GLC 300 trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| GLC 300 Trims | Prices |
|---|---|
| GLC 300 4Matic | 330,900 |
| Mercedes Benz GLC 300 in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mercedes Benz GLC 300 in Dubai | 93,400 |
| Mercedes Benz GLC 300 in Sharjah | 58,900 |
| Price | 330,900 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 350BHP |
| Torque | 460Nm |
| Engine capacity | TBD |
| Mileage | 11Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 62L |
| Cylinders | TBD Cylinders |
| Length | 4716mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1640mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | TBD |
| Acceleration (0-100 KM/H) | TBD |
| Top Speed | TBD |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Mercedes Benz GLC 300 in the UAE is 330,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mercedes Benz GLC 300 is 11Km/L.
The trims for Mercedes Benz GLC 300 are 4Matic.
The top speed of Mercedes Benz GLC 300 is TBD.
The fuel tank capacity of Mercedes Benz GLC 300 is 62L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.