Starting from 550,900
|
TBD
|
420BHP
|
Automatic
|
|
Hybrid
|
10Km/L
|
5 seater
|
|
Automatic
|
5 seater
|
Mercedes Benz GLC 63 AMG price in UAE starts from 550,900. Prices of Mercedes Benz GLC 63 AMG trims can vary from dealership to dealership based on factors such as discounts, warranty, and additional features.
| GLC 63 AMG Trims | Prices |
|---|---|
| GLC 63 AMG SE Performance | 550,900 |
| Mercedes Benz GLC 63 AMG in UAE | Average starting price |
|---|---|
| Mercedes Benz GLC 63 AMG in Dubai | 190,000 |
| Price | 550,900 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Hybrid |
| Horsepower | 420BHP |
| Torque | 480Nm |
| Engine capacity | TBD |
| Mileage | 10Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 66L |
| Cylinders | TBD Cylinders |
| Length | 4716mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1640mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Boot Space | TBD |
| Acceleration (0-100 KM/H) | TBD |
| Top Speed | TBD |
| Drive type | All Wheel Drive |
The price of a Mercedes Benz GLC 63 AMG in the UAE is 550,900.
The manufacturer suggested fuel economy of Mercedes Benz GLC 63 AMG is 10Km/L.
The trims for Mercedes Benz GLC 63 AMG are SE Performance.
The top speed of Mercedes Benz GLC 63 AMG is TBD.
The fuel tank capacity of Mercedes Benz GLC 63 AMG is 66L.
Explore more than 30,000 new & used cars for sale in uae from over 350 trusted dealerships.