-
New Kia Sorento 2023
New Kia Sorento 2023 FeaturedKia Sorento 2.5L, 360 CAMERA, MEMORY SEAT, ELECTRIC SEAT, SEAT HEATING, ELECTRIC BACK DOOR, 4WD , LEATHER SEATS, -
-
-
Explore a wide selection of verified new Kia Sorento 2023 for sale in UAE. Buy and sell new Kia Sorento 2023 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Kia Sorento
Looking for the perfect new Kia Sorento 2023 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Kia Sorento 2023 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 4 listings of Kia Sorento 2023 starting at an average price of 125,000 AED. Each of our Sorento 2023 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Sorento 2023 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Kia Sorento 2023 for you, across UAE.
| Price | AED 125,000 - AED 135,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 178 BHP - 268 BHP |
| Torque | 232 Nm - 331 Nm |
| Engine capacity | 2.5 L |
| Mileage | 9 Km/L - 10 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 67 L |
| Cylinders | 4 & 6 Cylinders |
| Length | 4810 mm |
| Width | 1900 mm |
| Height | 1700 mm |
| Seating capacity | 7 seater |
| Boot Space | 320 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 8.7 sec - 10.3 sec |
| Top Speed | 190 km/h |
| Drive type | Rear Wheel Drive & All Wheel Drive |
There are 4 new Kia Sorento 2023 available for sale in UAE.
The starting price of new Kia Sorento 2023 in UAE is AED 125,000.