-
$129,300New Land Rover Defender 2022New Land Rover Defender 2022Land Rover Defender | 110 P400 | LUMMA CLR LD | LIMITED OFFER | V6 | FULLY LOADED
Explore a wide selection of verified new Land Rover Defender 2022 for sale in UAE. Buy and sell new Land Rover Defender 2022 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Land Rover Defender
Looking for the perfect new Land Rover Defender 2022 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Land Rover Defender 2022 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Land Rover Defender 2022 starting at an average price of 472,000. Each of our Defender 2022 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right Defender 2022 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Land Rover Defender 2022 for you, across UAE.
| Price | 472,000 - 472,000 |
| Body Type | SUV/Crossover |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Hybrid & Petrol |
| Horsepower | 300 BHP - 517 BHP |
| Torque | 400 Nm - 625 Nm |
| Engine capacity | 2 L - 5 L |
| Mileage | 6 Km/L - 9 Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 89 L - 90 L |
| Cylinders | 4, 6 & 8 Cylinders |
| Length | 4583 mm - 5358 mm |
| Width | 2008 mm - 2009 mm |
| Height | 1965 mm - 1970 mm |
| Seating capacity | 5 - 7 seater |
| Boot Space | 397 L |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 5.2 sec - 8 sec |
| Top Speed | 191 km/h - 240 km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
There are 1 new Land Rover Defender 2022 available for sale in UAE.
The starting price of new Land Rover Defender 2022 in UAE is 472,000.