Explore a wide selection of verified used Mercedes Benz S500 1997 for sale in UAE. Buy and sell used Mercedes Benz S500 1997 in UAE quickly, safely and at the best prices with DubiCars.
Mercedes Benz S-Class
Looking for the perfect used Mercedes Benz S500 1997 in UAE? DubiCars offers a vast selection of high-quality pre-owned Mercedes Benz S500 1997 from multiple dealers and private car owners across the country.
We have 1 listings of Mercedes Benz S500 1997 starting at an average price of 55,000. Each of our S500 1997 listings includes detailed information on mileage, condition, and features, helping you find the right S500 1997 to suit your lifestyle and budget.
Browse DubiCars listings today and discover the right second hand Mercedes Benz S500 1997 for you, across UAE.
| Price | 55,000 - 55,000 |
| Body Type | Sedan |
| Transmission | Automatic |
| Fuel Type | Petrol |
| Horsepower | 435BHP |
| Torque | 450Nm |
| Engine capacity | 3L |
| Mileage | 9Km/L |
| Fuel Tank Capacity | 76L |
| Cylinders | 6 Cylinders |
| Length | 5179mm |
| Width | 1921mm |
| Height | 1503mm |
| Seating capacity | 5 seater |
| Acceleration (0-100 KM/H) | 7sec |
| Top Speed | 260km/h |
| Drive type | All Wheel Drive |
There are 1 used Mercedes Benz S500 1997 available for sale in UAE.
The starting price of used Mercedes Benz S500 1997 in UAE is 55,000.